sobota, 26 listopada 2011

Opinia fizjoterapeuty

upadki są częścią nauki chodu
W związku z tym, że w najbliższym tygodniu czeka nas cokwartalne tournee po Polsce, poprosiłam naszą (najlepszą na świecie) rehabilitantkę, p. Natalię, o opinię o Franiu dla neurologa, prof. Szymańskiej z IMIDz. Jutro muszę jeszcze przygotować dla pani doktor dokładne sprawozdanie z postępów Frania od ostatniej wizyty i zrobić nagrania.







Oto opinia p. Natalii:



Chód: 
Rozwój motoryczny chłopca jest opóźniony i nieharmonijny w stosunku do jego rówieśników. Pierwsze samodzielne kroki ok. 26 miesiąca życia, słaba koordynacja naprzemiennych wzorców łopatek i miednicy w czasie chodu, koślawość pięt, obniżone łuki podłużne stóp. Na niestabilnym (miękkim bądź nierównym podłożu), trudności z równowagą podczas chodu jak i w przejściu z pozycji czworacznej do dwunożnej. W takich sytuacjach Franio czuje się niepewnie i szuka możliwości przytrzymania się. Wyżej opisane trudności wynikają głównie z obniżonego napięcia mięśniowego w obrębie tułowia i zmiennego napięcia w obrębie kończyn dolnych.
Pozycja siedząca: 
Chłopiec siedzi zawieszony na „strukturach pasywnych”, najczęściej z nogami ustawionymi w literę „w”, brak aktywnego siadu, kręgosłup ustawiony kyfotycznie, nierównomierne obciążenie miednicy ( chłopiec bardziej obciąża lewy pośladek, przez co ustawia miednicę skośnie, powodując ustawienie skoliotyczne lewostronne kręgosłupa. W pozycji stojącej kręgosłup ustawiony prawidłowo. Nawykowe ustawienie miednicy i kręgosłupa może być skutkiem asymetrii pourodzeniowej, a co za tym idzie zaburzonego napięcia mięśniowego w obrębie tułowia.

W terapii chłopca skupiam się na torowaniu i stymulacji prawidłowych wzorców ruchowych, eliminacją kompensacji, przede wszystkim na pracy nad naprzemiennością wzorców łopatek i miednicy, aktywnym siadem, prawidłowym obciążaniem stóp, normalizacją napięcia mięśniowego, równowaga i koordynacją, by w przyszłości układ ruchowy nie był obarczony patologicznymi wzorcami i przeciążeniami.

19 komentarzy:

  1. Macie wspaniałą tę Panią Natalię - oby była z Wami jak najdłużej, aż do całkowitego wyrównania wszelkich dysfunkcji Franiowych! Co oby nastąpiło jak najszybciej, najlepiej wczoraj. ;))

    OdpowiedzUsuń
  2. :)
    Dziękuję Ci, cudowna jesteś, wiesz?:)

    A p. Natalia to nasz skarb - ocean cierpliwości, wyrozumiałości i empatii. Do tego bardzo mądra i fachowa rehabilitantka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Natalia to Skarb również dla innych :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Dobra rehabilitantka to złoto! Mnie czeka operacja kręgosłupa w szpitalu https://kregoslup.carolina.pl/ i też szukam właśnie namiaru na rehabilitację. Ale to jeszcze przede mną, więc mam trochę czasu na poszukiwania. Chyba że kogoś polecicie? :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Zastanawiam się właśnie nad tym, czy w przypadku dzieciaków można stosować wszystkie nowoczesne zabiegi z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji? Wiem, że z pewnością pojawią się jakieś ograniczenia, bo organizm i całe ciało dziecka jest całkiem inne niż dorosłego. Może ktoś mi coś podpowie?

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo siły wymaga od nas rehabilitacja lub fizjoterapia, a co dopiero, jeśli dotyczy to takich małych dzieciaczków. Czasem trzeba wiele przejść, ale duma z efektów wszystko wynagradza. Dobrze, że w kraju mamy tylu różnych specjalistów i niektórych z nich znajdziecie w ofercie kobi-med.pl . Jeśli zmagacie się z jakimiś problemami, to przede wszystkim nie można zwlekać. Im szybciej zdecydujemy się na leczenie, tym lepiej, ponieważ będzie można działać szybciej i szybciej liczyć na pierwsze efekty.

    OdpowiedzUsuń
  8. Dobry rehabilitant to prawdziwy skarb! Warto jednak zadbać o sprzęt rehabilitacyjny i akcesoria, która umożliwią prace indywidualną. Gdyby ktoś z Was poszukiwał, świetną jakość i dobre ceny oferuje Ronomed.

    OdpowiedzUsuń
  9. Dobry fizjoterapeuta to skarb, trzeba to przyznać. :D

    OdpowiedzUsuń

  10. Dobry fizjoterapeuta to bezcenny specjalista, który potrafi zdziałać cuda dla zdrowia. Ich umiejętności i zaangażowanie są jak skarb, warto doceniać tych, którzy pomagają w powrocie do zdrowia. Z pewnością z humorem i uśmiechem podchodzisz do tego ważnego aspektu opieki zdrowotnej! 😄

    OdpowiedzUsuń
  11. Autor nie tylko posiada doskonałą zdolność przekazywania informacji, ale także potrafi wzbudzić emocje czytelnika. Jego słowa są jak magnes, przyciągają uwagę i sprawiają, że zaczynam czuć się jak uczestnik opisywanych sytuacji.

    OdpowiedzUsuń
  12. Cieszę się, że macie tak wartościowego członka zespołu! Wsparcie i zaangażowanie takich osób są niezastąpione dla sukcesu projektu. Mam nadzieję, że wszelkie wyzwania zostaną rozwiązane szybko i sprawnie, abyście mogli kontynuować swoją pracę w pełni efektywnie!

    OdpowiedzUsuń
  13. Zastanawiam się właśnie nad tym, czy w przypadku dzieciaków można stosować wszystkie nowoczesne zabiegi z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji. Warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, aby dowiedzieć się, które metody mogą być odpowiednie dla dzieci i dopasowane do ich indywidualnych potrzeb.

    OdpowiedzUsuń

  14. Fizjoterapia to bardzo ważna sprawa! Dzięki odpowiedniej rehabilitacji i ćwiczeniom fizycznym można poprawić kondycję fizyczną, złagodzić ból oraz przywrócić sprawność po urazach czy operacjach.

    OdpowiedzUsuń
  15. Zastanawiam się właśnie nad tym, czy wszystkie nowoczesne zabiegi z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji są odpowiednie dla dzieciaków. Ważne jest, aby brać pod uwagę specyficzne potrzeby i możliwości dzieci oraz konsultować się z odpowiednimi specjalistami w celu dobrego dopasowania terapii do ich wieku i stanu zdrowia.

    OdpowiedzUsuń

Drogi Anonimowy Gościu,
bardzo proszę, podpisz swój komentarz swoim imieniem, aby łatwiej było mi na niego odpowiedzieć.
Dziękuję