sobota, 26 listopada 2011

Opinia fizjoterapeuty

upadki są częścią nauki chodu
W związku z tym, że w najbliższym tygodniu czeka nas cokwartalne tournee po Polsce, poprosiłam naszą (najlepszą na świecie) rehabilitantkę, p. Natalię, o opinię o Franiu dla neurologa, prof. Szymańskiej z IMIDz. Jutro muszę jeszcze przygotować dla pani doktor dokładne sprawozdanie z postępów Frania od ostatniej wizyty i zrobić nagrania.Oto opinia p. Natalii:Chód: 
Rozwój motoryczny chłopca jest opóźniony i nieharmonijny w stosunku do jego rówieśników. Pierwsze samodzielne kroki ok. 26 miesiąca życia, słaba koordynacja naprzemiennych wzorców łopatek i miednicy w czasie chodu, koślawość pięt, obniżone łuki podłużne stóp. Na niestabilnym (miękkim bądź nierównym podłożu), trudności z równowagą podczas chodu jak i w przejściu z pozycji czworacznej do dwunożnej. W takich sytuacjach Franio czuje się niepewnie i szuka możliwości przytrzymania się. Wyżej opisane trudności wynikają głównie z obniżonego napięcia mięśniowego w obrębie tułowia i zmiennego napięcia w obrębie kończyn dolnych.
Pozycja siedząca: 
Chłopiec siedzi zawieszony na „strukturach pasywnych”, najczęściej z nogami ustawionymi w literę „w”, brak aktywnego siadu, kręgosłup ustawiony kyfotycznie, nierównomierne obciążenie miednicy ( chłopiec bardziej obciąża lewy pośladek, przez co ustawia miednicę skośnie, powodując ustawienie skoliotyczne lewostronne kręgosłupa. W pozycji stojącej kręgosłup ustawiony prawidłowo. Nawykowe ustawienie miednicy i kręgosłupa może być skutkiem asymetrii pourodzeniowej, a co za tym idzie zaburzonego napięcia mięśniowego w obrębie tułowia.

W terapii chłopca skupiam się na torowaniu i stymulacji prawidłowych wzorców ruchowych, eliminacją kompensacji, przede wszystkim na pracy nad naprzemiennością wzorców łopatek i miednicy, aktywnym siadem, prawidłowym obciążaniem stóp, normalizacją napięcia mięśniowego, równowaga i koordynacją, by w przyszłości układ ruchowy nie był obarczony patologicznymi wzorcami i przeciążeniami.

3 komentarze:

 1. Macie wspaniałą tę Panią Natalię - oby była z Wami jak najdłużej, aż do całkowitego wyrównania wszelkich dysfunkcji Franiowych! Co oby nastąpiło jak najszybciej, najlepiej wczoraj. ;))

  OdpowiedzUsuń
 2. :)
  Dziękuję Ci, cudowna jesteś, wiesz?:)

  A p. Natalia to nasz skarb - ocean cierpliwości, wyrozumiałości i empatii. Do tego bardzo mądra i fachowa rehabilitantka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Natalia to Skarb również dla innych :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Anonimowy Gościu,
bardzo proszę, podpisz swój komentarz swoim imieniem, aby łatwiej było mi na niego odpowiedzieć.
Dziękuję