piątek, 10 kwietnia 2015

Szpitalnie

Trudno opisać to, co się wydarzyło w ciągu ostatnich trzech dni. 
Chyba powinnam zacząć od podziękowań. Dla Was wszystkich - za smsy, wiadomości, maile, za komentarze na Frankowym profilu na FB. Świadomość, że wiecie, myślicie o Franiu, naganiacie mu wszystkie dobre anioły tego (wszech)świata, była dla nas ogromnie ważna w tych trudnych dniach. 
Niewypowiedzianie ważna.

Franuś nas ogromnie nastraszył. Lekarzy także. Znowu wszystko rozegrało się dość niespodziewanie i błyskawicznie - w środę rano stan podgorączkowy, podaliśmy lek zgodnie z zaleceniem szpitalnym, potem poszliśmy do pediatry. Doktor długo badał Frania (bo ostatnie wydarzenia), zdecydował, że nie poda antybola, że wystarczy steryd i wspomagacze. Leki przeciwgorączkowe dostawał cały czas w maksymalnej dawce i minimalnych możliwych odstępach czasowych. Około 16 gorączka zaczęła narastać, a krótko po 16 zaczął się napad drgawkowy. Zupełnie inny niż poprzednio. Franula najpierw przestał oddychać, zsiniał, bez reakcji - więc Relsed, pogotowie. Po przyjeździe zespołu Krasnal został oceniony na 6 pkt w skali Glasgow. Podłączono tlen. Atak trwał 22 minuty. Rozpoczął się przy niższej gorączce niż poprzednio. Franuś w drodze do szpitala był cały czas monitorowany, na tlenie. Na izbie doszedł wysiłek oddechowy, padło hasło OIOM. Potem wszytko toczyło się ekspresowo - objawy wskazywały na neuroinfekcję, stąd nakłucie lędźwiowe następnego dnia. Dopiero w czwartek rano małemu odłączono tlen. Lekarze bardzo dokładnie przygotowali się do narkozy - Franio został znieczulony lekiem z importu docelowego (bo po ostatnim znieczuleniu Krasnal trafił na OIOM po drgawkach wywołanych przez leki użyte do znieczulenia, lekarze musieli wówczas odstąpić od operacji). Tu czapki z głów dla lekarzy anestezjologów i nasza dozgonna dla nich wdzięczność.
Fragment o strachu i stresie podczas punkcji pominę.
Wynik laboratoryjny badania płynu mózgowo-rdzeniowego jest prawidłowy, posiewy więc raczej na bank będą ok (na nie trzeba poczekać jeszcze kilka dni). Dziś odbyła się konsultacja z neurologami z kliniki na Litewskiej w Warszawie. Lekarze zdecydowali o włączeniu leczenia przeciwdrgawkowego. Fakt ten możemy jedynie przyjąć do akceptującej wiadomości, jednak świadomość możliwych skutków ubocznych, obciążenia wątroby sprawia, że... no dobra..jakoś musimy to ogarnąć. To nasz problem. I wierzyć, że jest to jedyne słuszne wyjście.
Dziś wieczorem Francik dostał pierwszą dawkę leku. Krótko przed tym chłopak nasz doszedł całkiem fajnie do siebie. Odłączono mu kardiomonitor i spuszczono ze smyczy kroplówki.
Słaby jest jeszcze kurczak nasz. Ale jeść dziś zaczął - narazie praktycznie tylko biszkopty i kawałek bułeczki maślanej z masłem, ale najważniejsze, że po dwóch dniach wreszcie cokolwiek zjadł. Wieczorem Francio zamigał, że mu się nóżki popsuły. Wytłumaczyłam Maluchowi, że nóżki są tylko bardzo słabe, ale jutro spróbujemy je troszkę poćwiczyć i spionizować dziecko (tzn. obiecałam po prostu, że pójdziemy obejrzeć książeczki w świetlicy). I oby już na tyle siły w sobie znalazł, by wstać z łóżka.
I oby skutków ubocznych nie było.
I oby wątroba Franiowa dała radę.
Tyle życzeń na dziś.


22 komentarze:

 1. ufff, wielkie uff będą leki będzie poprawa..jaki lek mu włączyli?

  OdpowiedzUsuń
 2. Cały czas posyłam Wam dobre myśli. :*

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że jest lepiej.
  Trzymajcie się dzielnie. Zarówno Franio, jak i Wy.
  Jak się ma Natalka?
  Pisałaś, że lekarz w przychodni rozpoznał u Frania zapalenie krtani i tchawicy. Mieliśmy dwa razy identyczny, choć nie tak dramatyczny, przebieg zapalenia krtani i tchawicy u Adasia. Rano lekki kaszel krtaniowy (bez duszności, więc stresu nie było), lekki stan podgorączkowy i absolutnie nic - zdrowe dziecko - do godziny 16. W 10-15 minut wysoka gorączka i stan taki, że do szpitala jechaliśmy.
  Udanej wycieczki do świetlicy jutro :) Niech się już Franiowe nóżki naprawią. Tylko uważajcie, żeby czegoś nie złapać na szpitalnych korytarzach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Teraz będzie już tylko lepiej.
  Życzę Franiowi zdrowia, a Wam już nigdy takich sensacji.
  Wiem, jak to wygląda, ale z tej drugiej strony, nie oczami Matki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejny raz pomyślałam, że nie mogłabym być lekarzem. Ani pielęgniarką, ani ratownikiem medycznym.. Ratownik, który był w składzie wiozącym Frania do szpitala skończył chyba psychologię i psychoterapię... Czapki z głów dla lekarzy za opanowanie. My byliśmy, jakby ktoś nam przez łeb dał. I to nie jeden raz.

   Usuń
 5. Trzymajcie się! Będzie wszystko dobrze! Franio jest silnym chłopakiem, na pewno dojdzie do siebie :-*
  Pozdrawiam cieplutko, przesyłam pozytywną moc i uściski dla Natalii :-)
  Ola

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze ze juz chłopak w nastroju.to w eeg nie wyszlo zagrożenie takim atakiem?wątrobę sie oczyści ziolkami,najważniejsze jak mówisz,żeby Franio nie mial ataków...dobrego dnia wam życzę!mama tadka

  OdpowiedzUsuń
 7. Ściskam mocno. A Dobre Anioły niech pozostaną na straży!
  Jowita

  OdpowiedzUsuń
 8. Ulga ogromna, że wrócił Franuś do nas. Koniecznie trzeba wziąć się za bary z tym nowym dużym problemem, ale wierzę bardzo, że po czasie wielkich kłopotów nadejdzie znowu czas wychodzenia na prostą. Oby chłopak dzisiaj sprawnie do świetlicy zawędrował, oby jadł, pił i ekspresowo zdrowiał! Bo ja tu mieszam... ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. uffffffffffffff, bardzo się o Was martwiłam!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Aguś, dla Was moc siły, a dla Frania szybkiego powrotu do zdrowia.&&&&& Myślami jestem z Wami!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Żaden lekarz nie wsłucha sie w słowa rodzica lepiej niż anestezjolog:)
  Cieszę się ,że Franio zaczął przyjmować leki!Spokoju Aga!Niech wraca radość do Domu!Prababka:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nieustannie trzymam kciuki! Brak mi słów pocieszenia, ale myślę o Franiu i wierzę, że ten koszmar wreszcie się kończy.


  P.S. Moja Agacia też ma problemy z wątroby i nic tak dobrze nie działa, jak olej z ostropestu. Naprawdę polecam, bo ostatnie wyniki zaczęły wreszcie mieścić się w normach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Justyna, odezwę się na spokojnie na pw w tej sprawie. Dzięki, kochana :*

   Usuń
 13. Bardzo się cieszę, że jest poprawa. Oby było już tylko lepiej. Życzę Franiowi i Wam, Rodzinko dużo zdrowia:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Franiowi by biegusiem łapał formę i nie doprowadzał Najbliższych i co bardziej leciwe ciotki do zawału.Podsyłam sporo dobrej energii i potężnej opiece aniołów polecam.swojaczka

  OdpowiedzUsuń
 15. przesyłam dobre fluidy, zdrowiej Franiu
  pozdrawiam
  ivonesca

  OdpowiedzUsuń
 16. Franus nie strasz juz rodzicow!buziaki od ciotki Marty

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam nadzieję, że z Franusiem jest już lepiej. Biedny szkrab. Przesyłam pozytywne fluidy, mam nadzieję, że zuch szybko wróci do formy i do łobuzowania :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Anonimowy Gościu,
bardzo proszę, podpisz swój komentarz swoim imieniem, aby łatwiej było mi na niego odpowiedzieć.
Dziękuję