piątek, 18 listopada 2016

Wcześniakowo

17 listopada to co roku szczególny dzień dla nas. Wracają wspomnienia - trudne, bolesne, takie, które chciałoby się wytrzeć z pamięci. Wiele już zapomniałam, staram się nie przypominać sobie, tego, co było.
Odwiedziliśmy wczoraj z Franiem OIOM opolski - cudowne pielęgniarki, pełna ciepła atmosfera, w ciągu dnia pisałam z pielegniarką, która zajmowała się Franiem na oddziale reanimacyjnym we Wrocławiu - do dziś pozostajemy w kontakcie. Franio wszedł na OIOM, panie pielęgniarki wzięły go za ręce, zaprowadziły do sali z mamą i dzieckiem, wypytał je o wszystko, zaśpiewał kołysankę małemu Mateuszkowi, a na zakończenie wizyty dostał od pań pielęgniarek swoją osobistą wcześniaczkową ośmiorniczkę.  Żadne słowa nie są w stanie oddać emocji i wspomnień.
I tak wczoraj doszłam do wniosku, że...koniec z tym - koniec z grzebaniem w bolącym zębie. To wszystko już było, zdarzyło się. Koniec. Nie ma co zastanawiać się, co by było gdyby. Było, minęło. Trzeba skupić sie na tym, co przynosi dziś i co przyniesie jutro, a jest tego tyle, że nie ma co wracać do przeszłości. 


Udzieliłam w sumie trzech wywiadów przed wczorajszym świętem. Za każdym razem byłam pytana, jakiej rady udzieliłabym dziś rodzicom wcześniaków. Powiedziałabym: bądźcie czujni, nie pozwalajcie sobie na komfort niewiedzy i nieświadomości, nie dawajcie się zbyć, bądźcie także nieufni - drążcie każdy problem tak długo, aż uzyskacie odpowiedź. Pamiętajcie w tym wszystkim o emocjach Waszego dziecka (tego przedwcześnie urodzonego), nie zapominajcie o zdrowym dziecku. W tym wszystkim starajcie się wyrawać maksimum normalności i po prostu cieszyć się, że jesteście rodzicami.
Siły, wiary i tylko dobrych, życzliwych, empatycznych ludzi wokół Wam życzę.

"Skończył się sprint o życie, a zaczęła walka o samodzielność". Rodzice wcześniaka o bitwie z systemem - wiadomosci.wp.pl
Wcześniak - i co dalej? Poznaj historię Basi, Franka, Natalii i Kamila - siostraania.pl
Jak to jest być rodzicem wcześniaka? - biotechnologia.pl