środa, 30 grudnia 2015

Zmiana. Wcale nie na lepsze

Pamiętacie jak pełna entuzjazmu, zapału do działania i radości pisałam o powstaniu w Opolu Wolnej Szkoły Przygodowej? Zaangażowaliśmy się w jej utworzenie, bo wierzyliśmy w sens jej istnienia, w to, że jest ważna dla wielu dzieci.
Szkoła dla Frania
O szkole medialnie
Szkoła jest, działa od 1 września, uczą się w niej pierwsi uczniowie. Nam, rodzicom Franka, daje nadzieję, że nasz chłopak będzie miał gdzie się uczyć od 1.09.2016 r., że będzie się rozwijał, miał dla siebie nauczyciela wspomagającego, że będzie miał szansę na samodzielne życie.
Daje czy dawała?


To zależy od jaśnie panujących. 
Bo szkoła albo przeżyje, albo będzie musiała zamknąć swoje podwoje zanim zdąży się na dobre rozkręcić.
Niestety wszystko wskazuje na to, że szkołę trzeba będzie zamknąć - w związku z "genialnym" pomysłem pani Minister Edukacji Narodowej szkoła w Rękowie, pod którą podlega nasza szkoła, wypowiedziała nam dzisiaj umowę współpracy... 
Ów "genialny" pomysł to obniżenie subwencji na edukację domową o 40% - bez konsultacji społecznych, w tempie ekspresowym - zmiana ma zacząć obowiązywać od 1.1.2016 r. Ten przepis uderzy nie tylko w dzieci edukowane domowo, lecz także w szkoły wolnościowe, takie jak własnie stawiająca pierwsze kroki w Opolu Wolna Szkoła Przygodowa
Jestem rozżalona do granic. 
Boję się, co będzie z naszą szkołą.
Co będzie z edukacją Franka.
O wszystko musimy prosić, czołgać się na kolanach i jeszcze przepraszać, że istniejemy, śmiemy chcieć edukować nasze dzieci, rehabilitować, leczyć i w tym wszystkim chcieć trochę normalności.
Kurczę, jak ja nie chcę Was prosić o 1%, nie chcę zapraszać na aukcje Allegro, nie chcę martwić się o edukację Franka! Chcę normalności, spokoju, stabilności! 
Koniec, bo się zaraz nakręcę i pójdę nie tam, gdzie dojść chciałam.
A chciałam prosić Was o podpisanie petycji do szanownej pani minister w sprawie subwencji oświatowej na edukację domową. 

Artykuł Szkoła według PiS.

Jeśli uznacie, że sprawa jest tego warta, podpiszcie proszę PETYCJĘ.
Bardzo będę Wam wdzięczna za tę pomoc. 


Ps1. Brałam udział w wyborach, zawsze biorę, bo uważam, że to psi obowiązek każdego obywatela, mogę więc sobie pozwolić na ironię, żal i protest.
Ps2. Owsiakowi też damy, jak co roku, ale o tym innym razem napiszę.
Ps3. Wczoraj zapakowałam ostatnią książkę do wysyłki. Niestety. O książce też innym razem napiszę.


Edit 20:50
Wpis z bloga Pedagog64 komentarze:

 1. Podpisane..juz dawno..500 zł na dziecko? Komus trzeba zabrać żeby dać drugiemu..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tym samym pomyślałam..
   Ryczeć mi się chce z bezsilności

   Usuń
  2. Kaśka, te 5 stów niewiele rodzin dostanie.

   Usuń
  3. No właśnie, komuś trzeba zabrać. Dotychczasowa refundacja leków dla pacjentów po przeszczepach również stoi pod znakiem zapytania...:/
   Petycję podpiszemy.
   Trzymajcie się Aga.

   Usuń
 2. Podpisane. Wierzę, że Franek będzie miał wymarzoną szkołę :)
  Jowita

  OdpowiedzUsuń
 3. Poszło
  Ciotka Ngel

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja już nawet komentować nie będę, bo ta cała sytuacja ostatnio doprowadza mnie tylko do mdłości... Podpisane Aga!

  OdpowiedzUsuń
 5. choć mnie dzis szlag trafia ,to i tak wierzę,że będziesz miała jeszcze normalnosc i spokoj:)Prababka:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Włos się jeży... Biedne te nasze dzieci. Ciągle trzeba o wszystko walczyć!!! Popieram Twoją inicjatywę Aga!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. W tej sprawie usłyszałem, bardzo "merytoryczny" argument - musieliśmy obciąć subwencję gdyż niektórzy na tym zarabiają. Słysząc to spadłem z nóg. Ok, rozumiem może trzeba coś pozmieniać w wagach kwotach subwencji, ale na miłość boską róbmy to za dnia, niech będą konsultacje społeczne z tymi co się na tym znają. Jeśli wszędzie będziemy szukać spisku to daleko nie zajedziemy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przekopiuję tu komentarz, który przed chwilą popełniłam na FB:

   Nie twierdze, że w edu domowej nie ma układów patologicznych, zapewne są takie szkoły, które przyjmują uczniów i mają w nosie to, co się z nimi dzieje. Byle subwencja szła do danej szkoły. Taką patologię należy zlikwidować bez dwóch zdań. Mam jednak kilkoro znajomych z dziećmi w edu domowej i wiem, że oni od swojej szkoły otrzymują ogromne wsparcie. Nie należy więc wrzucać wszystkich szkół do jednego wora - to raz. Dwa - zmiana tych przepisów uderza w dzieci edukowane w szkołach wolnościowych, jak nasza opolska i mi o to przede wszystkim chodzi! Nie jestem przeciwniczką zmian, bynajmniej. Jestem jednak przeciwniczką zmian, które jednym cięciem wylewają dziecko z kąpielą, niszczą dobre, sprawdzone rozwiązania. Nich więc będą konsultacje społeczne i wypracowane zostanie sensowne rozwiązanie. Teraz nie ma rozmów, są cięcia chirurgiczne bez oglądania się na słabszych.

   Usuń
  2. Ok tylko co zrobic aby wstrzymac Te nocne zmiany?

   Usuń
 8. Aga podpiszemy - całą dorosłą trójką. Co za gnojstwo! Brak mi słów. Monika Pisarek

  OdpowiedzUsuń
 9. Oczywiście, że podpisałam i zaprosiłam znajomych do podpisywania.
  ZB

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie taki mamy rząd - obiecać, a później problem, skąd na te obietnice wziąć. Napiszę o tym także u siebie na blogu, bo co prawda Aspik jest w edukacji publicznej, ale to zabójstwo dla wolnych szkół - jedynej alternatywy dla szkół masowych, w których większość dzieci uczy się jedynie rozwiązywania testów...

  OdpowiedzUsuń
 11. To co cisnie mi sie na usta, nie nadaje sie do publikacji... Obiecywali na rekach nosic, a teraz okazuje sie, ze a i owszem na rekach ale naszych, bo transport odbiora, wezma dla siebie... Masakra. Najlatwiej odebrac najslabszym, ale jak tak mozna...jasne ze podpiszemy Olsztyn po waszej stronie mocy 😊

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakoś nie widzę szans na zmiany:( To, co robi obecny rząd naszego kraju wskazuje na jedno - możemy sobie protestować, podpisywać, płakać i wyjeżdżać za granicę:( Oni robią swoje, nie oglądając się na nic i na nikogo:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę też się tego obawiam Beata... Wychodzę jednak z założenia, że nie można godzić się pokornie na wszystko, trzeba chociaż próbować zawalczyć, żeby mieć czyste sumienie, że się zrobiło wszystko..

   Usuń
 13. ojojoj- to Was też to dopadło :( my rozżaleni od kilku dni -mocno to w nas uderzyło

  OdpowiedzUsuń
 14. Podpisane.
  Pozdrawiam
  Hania z chłopakami

  OdpowiedzUsuń
 15. Podpisane. Oby zadziałało. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Aga, heh na razie tego nie komentuję... My wg planu mamy zdecydować czy dziecko ma zostać drugi rok w tej samej klasie gdzie reszta klasy idzie dalej... Nie wiem dla kogo to jest dobre - bo na pewno nie emocjonalnie dla dzieci. Petycję podpisałam, mam nadzieję, że oczy nieco się komuś otworzą.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. już lecę podpisywać!
  i wszyscy pełnoletni w domu też podpiszą, a co! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Właśnie tak jak napisałaś: My chcemy tylko normalności, a na każdym kroku podkłada nam się kłody pod nogi. 500 zł na dziecko jest bardzo medialne, wszystkie cięcia tłumaczą tym "flagowym" hasłem kampanii. Tylko na chusteczkę mi te 500 zł. jak zabierają subwnecje oświatowe
  Mama Zosi

  OdpowiedzUsuń
 19. Podpisane. Pozdrawiam Anna Miszczak

  OdpowiedzUsuń
 20. Szkoły podlegają gminom, a retoryka tego apelu żywcem wyjęta z Mainstreamowej TV. Dlatego nie podpiszę a wykorzystywanie dzieci aby zamanifestować swoje poglądy polityczne uważam za obrzydliwe.
  PS
  Dacie Owsiakowi, to niech on wam da, zamiast wydawać 8 mln. na swoją siedzibę.

  OdpowiedzUsuń
 21. Podpisane! Wierzę, że szkoła będzie funkcjonowała dalej!

  OdpowiedzUsuń
 22. 1. Zacznijmy od tego, ze Newsweek jest bardzo niewiarygodnym źródłem informacji.
  2. Zakładając optymistycznie - ze Newsweek pisze prawde (nie przypominam, by to sie zdarzylo w ostatnim czasie): w Twojej kieszeni zostaje a. 100 zl miesiecznie przy podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 8000 b. 500 zl - jeżeli zarabiacie więcej niz 5000 zl/miesiac netto 1000 zl - jezeli mniej (o ile sie orientuje- masz dwoje dzieci). 1100 (600 zl) zl - wydane wg własnych potrzeb > 460 zl wydanych wg państwowego wskaźnika i z licznymi nadużyciami? czy mam rozumieć - ze dobrowolnie rezygnujesz z 600 zl (1100 zl) by utrzymać - 460 zl dopłat do domowych szkol?

  Owszem, te plany maja minusy, np dużym minusem 500zl /dziecko jest skokowe nie stopniowane przyznawanie tych pieniędzy, ale to może podlegać dyskusji społecznej i z czasem ulec zmianie.
  Przypominam ze PiS rządzi dopiero 6 tygodni.
  Podstawowym zadaniem tego rządu - jest ograniczenie wypływu pieniędzy z Polski - (pół)legalnego - który wynosi ok. 90 mld zl/rocznie i nielegalnego - który wynosi ok. 40-50 mld zl/rocznie.
  To sa bardzo duze pieniadze - to jest ok 5% PKB Polski! I TO jest powód nagonki na nowy rząd. A wtedy - znajda sie pieniądze - i na dzieci niepelnosprawne i na domowe szkoły. I na wiele innych inwestycji.

  Oczywiście- kazdy ma prawo finansować kolejna terenówkę Owsiaka. Tyle - ze Owsiak - powinien ogłaszać publicznie - "kochani zbieramy na nowy helikopter dla mnie" a te pieniądze powinny byc traktowane jako jego dochód za organizowanie imprez - i podlegać opodatkowaniu, tak jak dotyczy to każdego śmiertelnika w Polsce, Ciebie prawdopodobnie również.


  mo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę sobie uprawiać swoje polityczno-propagandowe poletko gdzie indziej, nie tutaj.

   Usuń
  2. Aga...ty możesz inni tez😊 ola

   Usuń
  3. a nie prościej odpowiedzieć na pytania i porozmawiać o faktach i konkretach? podobnie- jak nie rozumiem, dlaczego kasujesz informacje o prawomocnym wyroku na Owsiaka? Cenzura? Tym bardziej dziwi, ze to właśnie osoby takie jak Ty są największymi ofiarami bandytyzmu, jaki miał miejsce w ciągu ostatnich 8 lat.
   Ile pieniedzy wypływa nielegalnie z Polski- mozesz sobie zobaczyc. Bylo to 10 mld $ na rok. Możesz również zobaczyć, ze w roku 2006 - kradzieży nie było. Za 50 mld złotych rocznie - to można dużo, bardzo dużo zrobić.
   mo.
   http://www.gfintegrity.org/issues/data-by-country/

   Usuń
  4. Olu, to jest mój blog.
   Na tym polega różnica ;-)

   Usuń
  5. Popieram Ole - Ania

   Usuń
  6. Ech, ludzie..gdyby tu była "cenzura" to by była weryfikacja komentarzy itd. Nie zauważyliście, ze komentarz może zostawić tu każdy?

   Zen.
   Są sprawy ważniejsze, mówię wam.

   Usuń
  7. zauwazylam, ze skasowalas post o wyroku na Owsiaka.
   Wiec wrzucam go raz jeszcze.
   mo.
   http://kontrowersje.net/prawomocny_wyrok_owsiak_doi_kas_z_wo_p_ale_nie_wolno_o_nim_m_wi_hiena_bo_to_kosztuje_5_tys

   Usuń
 23. Anonimowy, Owsiak juz dał Frankowi sporo. Na przyklad życie. Mojemu synowi tez. I bardzo wielu dzieciakom, znajomym Franka.
  Dla mnie to dość isotny drobiazg.
  A wypominanie Owsiakowi tej siedziby jest co najmniej żenujące. Ja bym najpierw się zapoznala z tematem.

  Aga, podpisalam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieki, Lazy.
   Wykasowałam kolejny wpis anonimowego, bo nie mam ochoty na czytanie tego.

   Usuń
 24. Oczywiście podpisane, Aguś!!!!

  OdpowiedzUsuń
 25. Petycja podpisana, ale nie mogę się oprzeć i muszę powiedzieć: widziały gały co brały szanowni Ci, którzy na PiS głosowali...i nie mówię tego jako zwolenniczka PO czy jakiejkolwiek innej partii, bo daleko mi do takowej, ale PiS??!! No proszę Was!! Zapomnieliście kto ta partią tak naprawdę kieruje? Myśleliście że młodziutki pan Duda, albo wytrzaśnięta nie wiadomo skąd pani Szydło są przysłowiowymi "jaskółkami" wieszczącymi zmianę na lepsze?? Jak się głosuje na partię, którą steruje chory z samotności, borykający się z kompleksem wzrostu, a jednocześnie z przerośniętą ambicją człowiek to można spodziewać się tylko najgorszego...i właśnie to najgorsze na naszych oczach się dzieje. Dzięki Wam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Szydło nie jest "wytrzaśniętą nie wiadomo skąd" - tylko 1. działała w PiS od dawna 2. zorganizowała doskonalą kampanie Dudy.

   Oczywiście, wdziały gały co brały. Duda, Szydlo, Kaczynski - to team i na to gały własnie liczyły. I na szczęście- nie zostały oszukane. Bo z tego teamu - tylko Kaczyński to osoba na 100% pewna i sprawdzona. Dowod zalinkowany powyżej. Tylko w 2006 roku - z Polski nie wypływały nielegalnie pieniądze. Od 2008 roku - bylo to 10 mld $ /rocznie.
   Nie jest to jedyny dowód na uczciwość Kaczyńskiego, ale wystarczający. Przypominam - ze kwotę wolna od podatku - podniesiono po raz ostatni za rządów Kaczynskiego. Wtedy tez obniżono drastycznie podatki (obniżka podatków wprowadzona w 2009 roku została uchwalona jeszcze przez rzad Kaczynskiego). Od tego czasu - POlacy mogli się cieszyc tylko coraz wyższymi podatkami.
   mo.

   ps. co do koronnego argumentu - wzrost. Kaczynski jest tylko 2 cm nizszy od playboya dla ubogich - Kwasniewskiego a 5 cm wyzszy od Millera. Kaczynski ma tyle samo wzrostu co Sarkozy, 2 cm mniej niz Putin i 5 cm wiecej niz Medwiejew.
   Wiec - prosze Cie, daruj se tak porażające argumenty.

   Usuń
  2. Kwota wolna od podatku - właśnie podali,że nie ma szans na jej podwyższenie bo nie ma na to kasy, czyli upada kolejna obietnica wyborcza.500 zł na dziecko - figa z makiem a nie 500 zł. Dadzą a i owszem, ale nie dość że opodatkują to jeszcze żeby zebrać na to kasę pozabierają innym i zapłacimy za to wszyscy nie ważne czy posiadamy dzieci czy nie -Ciebie to też dotknie. Są(Duda,Szydło) wytrzaśnięci nie istotne,że działali sobie wcześniej, ale nie na pierwszej linii. W tej chwili jest to działanie celowe - "nowe twarze nowa partia" tylko,że mózg i kręgosłup partyjny dalej ten sam, co był (np.Macierewicz ośmieszony totalnie po tym jak wyszło na jaw,że komisja w której zasiadał fabrykowała dowody odnośnie Smoleńska). Playboy dla ubogich jak mówisz: lepszy on, bo jedynie delikatnie nas ośmieszał swoim pijaństwem, niż malutki człowieczek paplający PUBLICZNIE co mu ślina na język przyniesie i zrażający do nas cały świat. Dodajmy do tego wszechobecny kler i przepis na katastrofę mamy gotowy....

   Usuń
  3. trudno traktować Cie poważnie, ale postaram sie (zakładam ze to wciąż ten sam anonim; podpisz sie jakimiś inicjałami w celach identyfikacyjnych).
   Widze, ze nie rozumiesz, co do Ciebie piszą (co jakoś nie bardzo dziwi) - wiec powtarzam. Napisalam powyzej, ze ostatnio obniżono podatki, w tym podniesiono kwotę wolna od podatku za rządów J.Kaczynskiego, czyli prawie 10 lat temu. Co zreszta - wg JK Bieleckiego (czyli kumpla Tuska) uchronilo Polske (czyli rzady PO) od skutkow kryzysu 2008 roku, ale to detal. Od tego czasu - podatki podnoszono - coś około 20 razy (nie chce mi sie sprawdzać). Obietnice wyborcze Tuska przemilczę tutaj litościwie.
   No tak, ale PiS rządzi już cale 40 dni i wciąż jeszcze nie zrealizował obietnic wyborczych. Skandal.
   W ramach "zabierania innym" - PiS własnie uchwalił podatek dla bankow - co jest oczywiście zbrodnia, bo ja można tak ograniczac banksterom eldorado, jakim byla Polska. Do tego dojda utrudnienia w swobodnym wyciekaniu miliardow z Polski.
   A 10 mld $ wystarczy na pokrycie obietnic PiSu, do tego pieniadze - które zostaną w Polsce - z opoznieniem, ale jednak wrócą do skarbu panstwa, wiec te koszty beda z roku na rok malec - podobnie jak obnizki podatkow Kaczynskiego, z ktorych korzystala PO.
   Ale fakt "kasę pozabierają innym".

   Co do Szydlo i Dudy- plusem Kaczynskiego jest, ze potrafil sobie wychować młode kadry. Duda jest rewelacyjny,zdecydowanie lepszy, niz to czego od niego oczekiwano i gdyby chciał, mając "swojego" premiera (Szydlo jest przede wszystkim człowiekiem Dudy) - mógłby, "odstawić" Kaczyńskiego. Takiej potrzeby nie ma - bo jest to po prostu świetny team, który ma wspólne cele.

   Macierewicz - jest jak najbardziej człowiekiem pożądanym. Dla ścisłości- nie "zasiada" on w żadnej komisji, pełni jedynie role organizacyjna. Komisja Smolenska sklada sie z ponad setki naukowców - profesorów polskich (ale nie tylko) uczelni i PAN. A watek brzozy - upadl juz calkowicie i nawet nie jest juz podejmowanych w tak "opiniotworczych" mediach jak GW czy gazetka Lisa. Ale jak widac - wiernych na placu boju - mozna spotkac w bardzo zaskakujacyh miejscach sieci. Ale w porzadku. O cudownych wlasciwosciach smolenskiego plotku - filmik tutaj:
   https://www.youtube.com/watch?v=lF7zPnC0Ulk
   a skrocona lista "smolenskich oszołomów" tutaj (wypadałoby zamknąć wszystkie wyższe uczelnie techniczne w Polsce oraz instytuty PAN; o oszolomie Biniendzie, ktory dorobil sie kilku patentow - nawet nie wspominam).
   http://konferencjasmolenska.pl/komitety/kid4.pdf

   tak, wiem, główny problem wiernego wyborcy- to "co o nas zagranicom powiedzom". wiesz, za 10-20 mld $ bedom muwic same, same dobre rzeczy.

   mo.

   Usuń
 26. Aga - OCZYWIŚCIE podpisane. Politykierstwo sobie daruję, ze względów oczywistych.

  OdpowiedzUsuń
 27. podpisałam.
  Pozdrawiam
  Teska

  OdpowiedzUsuń
 28. Podpisane. Co za kraj, w którym nie czuje się potrzeb najbardziej bezbronnych, a wręcz traktuje ich szablonowo. Apel pozwoliłam sobie umieścić na moim blogu(http://na-sciezkach-codziennosci.blogspot.com/) oraz na forum dla niepełnosprawnych ofon.net(przepraszam, że bez Pani zgody, ale zakładam, że sprawa jest ważna). Mam nadzieję że to pomoże w uzyskaniu odpowiedniej liczby podpisów. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 29. Kacper chodzi od września do takiej szkoły wolnościowej. Uwielbia ją i my też jesteśmy bardzo zadowoleni. 7 stycznia mamy zebranie w sprawie nowego przepisu. Czuję się strasznie zaniepokojona tym co nowa "władza" wyprawia. No nie wyobrażam sobie innej formy edukacji dla młodego.
  Pozdrawiam. Magda, mama skrajniaka z Zespołem Aspergera.

  OdpowiedzUsuń
 30. Nie przeczytałam zalinkowanego wpisu na innym blogu. Szlag mnie trafił już przy haśle "ktoś postanowił podrzucić władzy PIS nieświeże jajeczko żeby ją skompromitować". Biedny pisowski miś, robi co może żeby się samodzielnie skompromitować, a tu jeszcze źli obcy podrzucają jajeczko i nie dają być samodzielnym, no.
  Przepraszam, ale trudno traktować poważnie resztę wpisu w obliczu takich hasełek.

  OdpowiedzUsuń
 31. Podpisalam choc juz nie mam dzieci ale nikt nie ma prawa pozbawiac dzieci nauczania takiego jakie jest mu potrzebne .Zrobilam to dla Frania.

  OdpowiedzUsuń
 32. ale niefajnie się zrobiło :-(
  podpisałam i trzymam kciuki
  ivonesca

  OdpowiedzUsuń
 33. i puściłam jeszcze mailem prośbę do znajomych o podpisanie....
  ivonesca

  OdpowiedzUsuń

Drogi Anonimowy Gościu,
bardzo proszę, podpisz swój komentarz swoim imieniem, aby łatwiej było mi na niego odpowiedzieć.
Dziękuję