wtorek, 10 kwietnia 2012

Program terapeutyczny Frania

Najlepsza Siostra na Świecie zawsze podzieli się jajkiem niespodzianką:)
Dojechaliśmy do domu szczęśliwie.
Za szybko minęły te dni świąteczne.
Jutro środa, więc znowu w auto i lecimy na terapię słuchu do Wrocławia.


Wiele osób prosiło mnie o napisanie kilku słów o programie terapeutycznym Frania. Zamieszczę poniżej skan dwóch pierwszych stron programu. Cały opis programu to 6 stron. Do tego otrzymaliśmy opisy sekwencji edukacyjnej i sekwencji stymulacyjnej. Nie umieszczę ich tutaj jednak, ponieważ w stopce każdej z sekwencji jest napisane: "Sekwencja jest ułożona dla konkretnego dziecka w oparciu o indywidualny program terapeutyczny. Prosimy nie udostępniać jej osobom trzecim. [...]". Sprawa jest więc oczywista. Program terapeutyczny jest sformułowany dość ogólnikowo (szczegóły znajdują się w obu sekwencjach do pracy z Franiem, które będziemy otrzymywali na comiesięcznych spotkaniach). Myślę jednak, że program da pewne wyobrażenie o kierunku pracy z Franiem. Najogólniej rzecz ujmując musimy dokonać pewnych zmian w sposobie zwracania się do Frania, wprowadzić plany aktywności, pracę z pcs'ami i piktogramami oraz stosować 2 sesje stymulacyjne dziennie.


11 komentarzy:

 1. Franeczku śliczny, Krasnalku..walcz maluszku z całych sił. Dasz radę ze wszystkim..Za czas jakiś objawisz swój piękny umysł , zaskoczysz tak pozytywnie. Dużo pracy Słonko..wiem..Wiem też, że jesteś w gronie cudownych Rodziców, niezwykłej siostry ,przed którą ja Babcia chylę czoła . Natalko, jesteś najlepszym terapeutom Franka..i On to wszystko zrozumie dziękując Tobie, Rodzicom za Miłość,pokorę, cierpliwość, wiarę i nadzieję, która jest lekiem nadrzędnym w tym schorzeniu.
  Przytulam Was całym sercem..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gosiu kochana, niezmiennie dziękuje Ci za kazde słowo, rady i wsparcie.

   Usuń
 2. Dzięki Aguś, mądre wskazówki. Ee, ja jednak stawiam na tą wersje, że po dwóch latach mile Panie z Prodeste powiedzą, Franioo ale z Ciebie Zuch, wszystkich nas zaskoczyłeś bardzo pozytywnie!
  Franio to wszystko ma w tej swojej mądrej główce, tylko trzeba Mu pomóc to pokazać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kajka,
   Dompodsosnami,
   Wam, Naczelnym Ciotkom, społem odpowiadam:)
   Tak, wiem, wiem wszystko. Od poczatku miałyście rację - Kajuś pamiętasz jak ryczałam Ci w słuchawkę jak mi w CZD powiedzieli ze Franek ma sieczkę w głowie i ze idzie w MPD? I jak wtedy mnie pocieszałaś? Jak teraz:) I miałas rację:) Dlatego trzymam Was obie za słowo. Rozliczenie za dwa lata:)

   Usuń
 3. No to super, że są konkretne bardzo zalecenia, że wiadomo, co robić.
  Ja jestem dziwnie ;) spokojna, że Franuś dzięki Waszej i Natalki wielkiej pracy osiągnie wszystko i jeszcze trochę więcej! Ma olbrzymi potencjał i z całą pewnością będzie funkcjonował całkowicie samodzielnie i normalnie - TAK. NA PEWNO. JA TO WIEM. :D)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne brzusio Franiowi urosło ;-) Już nie będzie taki kurczaczkowy ;-)
  Trzymam kciuki! Najtrudniejsze pierwsze dni, a potem... Dobrze będzie!!!
  Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nooooo, brzunio wreszcie jak Bóg przykazał:)

   Usuń
 5. Aguś, najważniejsze że jest diagnoza. Wiadomo, że duzo pracy przed wami, ale ile już dokonaliście! Franio ma cudownych rodziców i MEGAsuperSIOSTRĘ więc dacie radę. Usciski
  Vetka

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe.. Ujęte w słowa to, co powinno się robić intuicyjnie :) Powiem więcej, tak własnie mniej więcej zwracały się do dzieci różne stare dobre nianie, które nie czytały mądrych książek o wychowaniu, stymulowaniu itd... Wiedza nas ogłupia... :)

  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 7. Trzymam kciuki za wdrażanie programu terapeutycznego, wierzę szczerze, że dzięki Wam Franek będzie się wspaniale rozwijał-tacy rodzice i starsza siostra to skarb dla Krasnala. Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Vetka, Izi, dziękuję.

  Ewa, kocham Twój lekarski trzeźwy osąd spraw:) Wiesz o tym:)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Anonimowy Gościu,
bardzo proszę, podpisz swój komentarz swoim imieniem, aby łatwiej było mi na niego odpowiedzieć.
Dziękuję